Головні тенденції ринку праці в 2016 році
Ситуацію на ринку праці у 2016 року можна назвати періодом зростання і поступового подолання кризових тенденцій. З початку року кількість вакансій зросла на 46%. Такий приріст спостерігався вперше за останні кілька років. Про поліпшення ситуації на ринку праці говорять і поведінкові характеристики претендентів, зокрема, збільшення кількості переглядів і падіння відгуків на вакансію. Поряд із збільшенням активності роботодавців спостерігається зниження активності шукачів, а це значить, що масових скорочень на ринку немає і приплив здобувачів є органічним.
Більшість компаній змогли подолати кризові тенденції та відзначили стабільну роботу або зростання бізнесу в 2016 році. 92% компаній набирали персонал. Понад чверть змогли дозволити собі розширення штату по всіх напрямках, а це в два рази більше, ніж у 2015 р.
В цілому роботодавці досить позитивно оцінюють минулий рік для своєї компанії. Більше третини стверджують, що успішно подолали труднощі, з якими зіткнулися на початку року. П’ята частина відзначили активний розвиток бізнесу. І ще 12% опитаних спостерігали стабільну роботу компанії.
У 2016 році регіональна структура вакансій і резюме практично не змінилася. Як і раніше, лідером за кількістю вакансій і резюме є столиця. При цьому якщо з 2013 до 2015 року частка робітних пропозицій, які припадають на Київ, поступово знижувалася, то до 2016 року відсоток столичних вакансій помітно збільшився. Також у ТОП-5 регіонів входять найбільші міста України: Харків, Дніпро, Одеса і Львів.
У розрізі рік до року найдинамічнішими за кількістю вакансій були західні регіони країни – Рівненська, Івано-Франківська та Закарпатська області, а також Вінницька та Полтавська області.
Найбільш затребуваними в регіонах є фахівці з продажу, представники інженерно-виробничих спеціальностей (в тому числі агровиробництво та сільське господарство). Досить часто зустрічаються вакансії в сфері логістики. Значно менший попит на офісних співробітників. У великих містах, таких як Львів, Одеса, Харків і Дніпро, потрібні бухгалтери, фахівці з персоналу, секретарі, рядові працівники банківських підрозділів. Також не складе труднощів знайти роботу представників IT-галузі.
Протягом року спостерігалась досить висока міграційна готовність. За даними опитування, більше половини «білих комірців» готові до переїзду в межах країни, у випадку якщо випаде можливість зайняти хорошу посаду. Також, не дивлячись на відносне зниження числа зовнішніх мігрантів, значна частина «білих комірців» все ж рішуче налаштовані на переїзд за кордон. І якщо рік тому головними причинами переїзду українці називали нестабільну політичну ситуацію і відсутність почуття безпеки, то сьогодні на перший план виходять інфляція, зростання цін і низький рівень життя.
У структурі попиту і пропозиції серед проф. сфер з великою кількістю вакансій лідирує сфера продажів. Далі йдуть інформаційні технології, маркетинг, адміністративний і робочий персонал. За кількістю резюме лідируючі позиції займають студенти та фахівці без досвіду. Також найбільша кількість кандидатів припадає на IT, продажу, адміністративний персонал, бухгалтерію і маркетинг.
Протягом 2016 року спостерігалося помітне зростання робітничих вакансій практично у всіх проф. галузях. Щодо минулого року найдинамічнішими проф. областями були консалтинг, адміністративний персонал, готельно-ресторанний і туристичний бізнес, а також маркетинг і PR. Істотно збільшилася кількість вакансій для банківських працівників, які сильно постраждали в період кризи.
Збільшення темпів приросту вакансій і падіння зростання кількості резюме призвели до зниження конкуренції в 2016 році. Показник конкуренції або hh.Індекс (відношення кількості резюме до кількості вакансій) за підсумками 2016 р. становив 3,2. Це означає, що на одне вакантне місце претендувало 3 вільних спеціаліста.
Серед міст України найвищою конкуренція була в столиці, а також в Дніпрі, Харкові, Чернігові, Сумах та Запоріжжі. Найнижча конкуренція спостерігалася в західних областях країни, Тернополі, Ужгороді, Івано-Франківську та Чернівцях. Вкрай високі показники конкуренції залишаються на Сході країни – в Донецькій і Луганській областях. І не дивлячись на відносне збільшення кількості вакансій, конкуренція знизилася незначно – з 15 до 13 осіб на місце.
ТОП-5 проф. сфер з самою високою конкуренцією в порівнянні з 2015 роком практично не змінився. В цілому ці проф. сфери залишаються найбільш конкурентними протягом кількох останніх років. Як і раніше, найскладніше знайти роботу топ-менеджерам, юристам, студентам і фахівцям-початківцям, бухгалтерів і фінансистів, а також висококваліфікованим фахівцям виробничої сфери.
Більш значні зміни відбулися в ТОП-5 проф. областей з найнижчою конкуренцією. Як і роком раніше, сюди входять продажу, страхування та робочий персонал. Також найнижча конкуренція спостерігалася в готельно-ресторанному бізнесі, у сфері консалтингу. Вперше за кілька останніх років зникли з рейтингу низькоконкурентних проф. сфер IT.
За даними опитування роботодавців, дві третини з них підвищували зарплати своїм співробітникам протягом 2016 року. У половині випадків розмір надбавки становив 10-15%. Порівняно з минулим роком зріс відсоток компаній, які змогли підвищити зарплати всім без винятку працівникам (тепер таких 38%). Майже в кожній п’ятій компанії надбавку до окладу отримали ті, хто виконав KPIs і показав хороший результат, а в кожній шостій – тільки цінні для компанії фахівці. Індексація матеріальних виплат з прив’язкою до поточним курсом долара сталася не більше ніж в 5% компаній.
У зв’язку з коливанням курсу долара роботодавці воліють вказувати зарплати у гривні, в той час як здобувачі, навпаки, все частіше висловлюють зарплатні побажання у валютному еквіваленті. Найвищі зарплати, як і раніше, пропонують IT-фахівців (найчастіше на позиціях Senior, Team Lead, Business Analyst), а також претендентів на високі посади в міжнародних компаніях (аутсорсинг, інвестиційна діяльність, розвиток бізнесу та антикризовий менеджмент). У регіонах найбільш високооплачуваними спеціалістами є керівники філій та регіональних представництв. За підсумками року середні показники заробітних плат знаходилися в межах 4-5 тис. в регіонах і 8-9 тис. у Києві.
Нестабільність валютного курсу та інфляція стали причиною зростання зарплатних домагань претендентів. В середньому зростання бажаних зарплат в 2016 році склав 31% порівняно з 22% у 2015 році.
Суттєво не змінився підхід компаній до нематеріальної мотивації співробітників. У третини з них, як і раніше, є хороші програми заохочення. У кожної п’ятої почали більш активно використовувати нематеріальну мотивацію, щоб компенсувати повільне зростання або скорочення заробітних плат. Трохи менше третини і раніше не мали подібних програм. Інші скоротили їх через відсутність фінансів.
Незважаючи на явні позитивні зміни в зарплатної політики компаній, показники лояльності співробітників залишають бажати кращого. Тільки 28% «білих комірців» почали більше цінувати свої робочі місця і стали більш лояльні до компанії. 36% стали менш лояльні, тому готові міняти роботу заради більш високої зарплати. І практично стільки ж не змінили свого ставлення до роботодавця.
Джерело:
https://hh.ua/