16-17 квітня 2021 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувається вже традиційний захід, який об’єднує студентську молодь, роботодавців та експертів у сфері працевлаштування, – «Форум кар’єри». Подію організовує відділ кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом Центру маркетингу та розвитку Львівського університету. Зважаючи на карантинні обмеження, цьогорічний «Форум кар’єри» відбувається в онлайн-форматі на платформі ZOOM з паралельною трансляцією у Facebook.
«Форум кар’єри» – це щорічна подія, під час якої студенти, аспіранти, випускники Університету та інші учасники мають змогу ознайомитися із можливостями працевлаштування і потенційного кар’єрного розвитку, беручи участь у дискусіях, переглядаючи публікації про ті чи інші компанії та відвідуючи їхні презентації.
Модераторка заходу, керівниця відділу кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом Центру маркетингу та розвитку Львівського університету Ірина Сновидович привітала усіх глядачів, нагадала програму заходу та пояснила організаційні деталі події. «Це вже другий Форум кар’єри, який, зважаючи на карантинні обмеження, відбувається в онлайн-форматі. Проте наша подія буде не менш насиченою, ніж у минулі роки. А для якісного обміну інформацією та повноцінної комунікації запрошую усіх глядачів ставити спікерам запитання під відео з трансляцією на нашій Facebook-сторінці», – зауважила Ірина Сновидович.
Розпочався захід із панельної дискусії «Зміни і виклики для молоді на ринку праці». Зокрема, до першої теми дискусії «Ринок праці у час пандемії. Можливості для молоді» долучилися Ректор Університету Володимир Мельник, директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк, заступниця директора Центру професійного розвитку педагогічних працівників м. Львова Тетяна Ольшанецька, керівниця служби навчання і розвитку персоналу ПАТ «Галичфарм» корпорації «Артеріум» Мар’яна Івашина та студентський мер Львова Ольга Дякун.
Перед початком обговорень з вітальним словом до учасників звернувся Ректор ЛНУ ім. Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. «Щиро дякую колегам, які долучилися до організації події, та студентам, які активно беруть участь у заході, демонструючи своє зацікавлення у власному майбутньому. Співпраця з роботодавцями та створення єдиної системи взаємної роботи Університету і ринку праці є дуже важливою і необхідною для того, аби ми чітко розуміли головні тенденції освітнього процесу. Роботодавець – головний експерт, який оцінює нашу роботу з підготовки кваліфікованих фахівців. Тому я усіляко підтримую спільний з представниками компаній-роботодавців аналіз навчальних курсів наших кафедр, створення нових актуальних освітніх програм, активне запровадження дуальної форми освіти тощо. Університет зацікавлений у ефективній співпраці, яка розвиватиметься і даватиме плідні результати на користь нашого студента і випускника», – наголосив Володимир Петрович і тим самим розпочав панельну дискусію, висловивши свої переконання стосовно участі Університету у формуванні сучасного ринку праці.
Продовжуючи дискусію, директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк назвав пріоритети працевлаштування для випускників, які вдалося сформувати після низки опитувань. За його словами, «на першому місці серед критеріїв вибору роботи у студентів стоїть заробітна плата, на другому – кар’єрний ріст. Така тенденція прослідковується дуже чітко». Також спікер сформував найпопулярніші спеціальності для молоді на ринку праці у 2021 році. «Очолюють рейтинг інформаційні технології, які пропонують найбільшу кількість і різноманіття вакансій. Також дуже активно запрошують до співпраці молодих людей компанії, які займаються продажами, роздрібною торгівлею. І вже далі у списку йдуть вакансії фінансового сектору», – пояснив Василь Барилюк.
Підхопивши розмову, заступниця директора Центру професійного розвитку педагогічних працівників Тетяна Ольшанецька доповнила цей список й акцентувала на тому, що особливий дефіцит професіоналів на Львівщині спостерігається у сфері дошкільної, шкільної та інклюзивної освіти. «Дуже перспективні напрямки – інформаційні технології, іноземна мова – дають широкі можливості молодим спеціалістам. Часто люди, які здобули знання у цій сфері, обирають роботу у приватному секторі, бізнесі, а не у школі. Найчастіше рішення приймають опираючись на рівень заробітної плати. Проте варто розуміти, що, з іншого боку, перевагою роботи у державному секторі завжди є соціальний пакет, стабільність та гарантована зарплата», – наголосила Тетяна Ольшанецька.
Керівниця служби навчання і розвитку персоналу ПАТ «Галичфарм» Мар’яна Івашина наголосила на труднощах діяльності і розвитку різних компаній, спричинених наслідками пандемії, а також пояснила, як саме COVID-19 змінив сучасний ринок праці і його вимоги. «Попит на якісні знання росте: тепер важливими є не лише софт-, але й хард-навички. Цінуйте знання, які вам дає Ваш Університет, поглиблюйте їх, але також напрацьовуйте свої вміння комунікації. Важливою для роботодавця є й адаптивність працівника, Ваше вміння пристосовуватися до непередбачуваних умов роботи. Ну і, звісно, вагоме значення мають діджитал-навички, які стали особливо важливими, коли бізнесу довелося перейти в онлайн-режим», – наголосила Мар’яна Івашина і дала студентам низку порад для вдалого пошуку першої роботи.
Студентський мер Львова Ольга Дякун зробила дискусію більш різнобічною, пояснивши своє бачення ситуації з погляду студентської молоді. «В мене є дуже позитивний прогноз стосовно майбутнього, яке створює на ринку праці сучасне молоде покоління, адже наші студенти розвиваються, розуміють важливість саморозвитку, самовдосконалення і використовують усі можливості для того, аби досягнути успіху у формуванні свого кар’єрного шляху. Ми можемо спостерігати це за результатами найрізноманітніших конкурсів, як наукових, так і спортивних та творчих», – зазначила Ольга Дякун.
Загалом упродовж годинної дискусії учасникам вдалося максимально різносторонньо обговорити усі відомі зміни на сучасному ринку праці, а також виокремити можливості для молоді щодо працевлаштування у тих чи інших сферах та напрямках.
Наступна панель першого дня роботи Форуму кар’єри «Компетентності майбутнього. Роботодавці рекомендують» була побудована на основі професійних та практичних порад фахівців, серед яких: директорка Львівського центру PWC Ірина Максименко, менеджер з навчання та розвитку АТ «Подільський цемент» (CRH Ukraine) Дмитро Геник та керівник відділу кадрів ІТ-компанії DevCom Олег Глушко. Також до події долучилися представники молодіжних студентських організацій – HR-менеджер AEGEE Соломія Коваль та проектний менеджер ENACTUS LNU Андрій Паславський, які поділилися своїми міркуваннями та досвідом про те, які важливі навички і компетентності, на думку роботодавців, є необхідними для молодих фахівців, щоб успішно реалізовувати себе.
Значна частина дискусії стосувалася важливості розвитку своїх софт-скілів, тобто комунікативних та адаптивних навичок, на які зараз роботодавці звертають особливу увагу. На думку учасників дискусії, така тенденція буде присутня ще довго, тож спікери радять студентам не нехтувати роботою над своєю самооцінкою, впевненістю, вмінням виокремити та «продати» власні переваги, не боятися працювати в команді, але також вміти брати відповідальність на себе.
Третя панель «Університет та роботодавець. Ефективна співпраця» була покликана провести ефективний діалог між роботодавцями, викладачами та адміністрацією Університету з метою напрацювання механізмів комунікації та якісної взаємодії. ГЕР НАЗЯВО Ольга Осередчук, координатор університетської програми GlobalLogic в Україні Євген Сакало, HR-менеджер Nestle Business Services Lviv Марта Костарєва, завідувач кафедри системного проектування Роман Шувар, голова профкому студентів Університету Микола Спересенко та керівниця відділу кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом Ірина Сновидович поділилися вже напрацьованими досягненнями і перевіреним досвідом у цій сфері.
Спікери розмовляли про важливість формування якісних і затребуваних освітніх програм з підготовки компетентних сучасних фахівців. Також під час розмови дійшли висновку, що ефективна взаємодія між Університетом та роботодавцем є неможливою без багатоаспектної та плідної комунікації з самими студентами, постійного аналізу сучасних тенденцій та врахування потреб трьох сторін.
Після завершення панельних дискусій розпочався онлайн-ярмарок вакансій та презентація кар’єрних можливостей для молоді від офіційних партнерів форуму: компаній Nestle Business Services Lviv і Roland Berger та компаній-партнерів PWC, CRH, ТОВ «Сільпо-ФУД», DataArt, JTI Україна, Nexia DK, Teamvoy, Dialog Semiconductor, DevCom, KPMG.
Загалом, до «Форуму кар’єри» долучилося тридцять компаній роботодавців та молодіжних громадських організацій. Більше інформації про учасників Форуму кар’єри можна знайти на сайті відділу кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом
А вже другий день форуму стане більш практичним, ніж дискусійним. Так, 17 квітня учасники матимуть змогу долучитися до двох воркшопів. Перший воркшоп «Ефективна співбесіда» від компаній Roland Berger та Nestle Business Services Lviv обіцяє відкрити майже усі секрети успішної співбесіди. Учасники воркшопів дізнаються, що саме хочуть почути роботодавці на співбесіді, до яких запитань слід готуватися, які типові помилки допускають студенти чи молоді спеціалісти в процесі пошуку роботи. Організатори розкажуть про специфіку тестування у Roland Berger та про те, як виглядає процес відбору в компанію Nestle Business Services Lviv.
Воркшоп «Ефективний нетворкінг» від компанії DataArt – це нетворкінг про обмін ідеями, про відкритість і кооперацію. Під час воркшопу спікери розкажуть про особливості процесу онбордингу у технічних фахівців та колег HRM Department, проаналізують основні етапи та обґрунтують його практичну значущість.
Завершиться «Форум кар’єри» оголошенням переможців конкурсу студентського резюме CV & Cover Letter AWARDS.
Усі відеоматеріали з “Форуму кар’єри” будуть доступні на YouTube-каналі Університету